sacrilege - онтологија

сквернавење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
сквернави
Албански: sakrilegj, përdhosje
Употреба: Религија

сквернење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
сквернавење
Употреба: Религија

скрнавење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
сквернавење
Употреба: Религија

ула повеќе

мн. ули
Вид збор: Именка, женски род
Пцост, напаѓање на нешто свето со зборови, изразување незадоволство од нешто свето, кудење.
Турски: yuh

хула повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Груб напад со зборови; исмевање на нешто што е свето.
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Грозна хула.