saboteur - онтологија

диверзант повеќе

мн. диверзанти
Вид збор: Именка, машки род
Човек што врши диверзија, учесник во диверзија.
Албански: diversant
Употреба: Воен термин
Човек што расипува некоја работа.
Албански: diversant,
Употреба: Преносно значење

саботер повеќе

мн. саботери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што врши саботажи.

саботерка повеќе

Види и: саботер (м.)
мн. саботерки
Вид збор: Именка, женски род
За жена саботер.