run out - онтологија

доистече повеќе

Види и: истече (св.)
доистечат
Вид збор: Глагол, свршен
Истече сосема, заврши со течењето.

загаси повеќе

загасат
Вид збор: Глагол, свршен
(се загаси) Се изгаси делумно или целосно, престане да гори, да свети.
Албански: shuaj

излета повеќе

излетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се движи многу брзо излегувајќи од некаде.
Албански: dal, nxitoj
Употреба: Преносно значење