rowboat - онтологија

кајче повеќе

Види и: каик (м.)
мн. кајчиња
Вид збор: Именка, среден род
Bид чамец на Охридско Езеро.
Албански: kaik, barkë

шајка повеќе

мн. шајки
Вид збор: Именка, женски род
Воен брод на весла, чамец.
Албански: anije ushtarake
Употреба: Архаизам