rough horsetail - онтологија

косилен повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Лековита трева во вид на мала елкичка, коњско опавче, раставиче.
Латински: Equisetum hiemale Албански: lule bishtkali
Употреба: Ботаника