rose hip - онтологија

шипинка повеќе

Види и: шипка (ж.)
мн. шипинки
Вид збор: Именка, женски род
плод од шипка
Албански: lloj trëndafili, kaçë
Употреба: Ботаника

шипка повеќе

мн. шипки
Вид збор: Именка, женски род
Плод од тоа растение.
Албански: kaçë
Употреба: Разговорно