roofer - онтологија

покривач повеќе

мн. покривачи
Вид збор: Именка, машки род
Работник што прави, изработува покриви.
Албански: çatixhi

ќерамидџија повеќе

мн. ќерамидџии
Вид збор: Именка, машки род
Оној кој прави и продава ќерамиди.
Турски: kiremitçi
Употреба: Архаизам