roller - онтологија

валец повеќе

мн. валци
Вид збор: Именка, машки род
валјак
Употреба: Технологија

валјак повеќе

мн. валјаци
Вид збор: Именка, машки род
Машина за набивање патишта.
Албански: rul, shul
Употреба: Архитектура и градба
Цилиндричен дел од некоја машина.
Албански: rul, cilindër
Употреба: Технологија