road - онтологија

друм повеќе

мн. друмови
Вид збор: Именка, машки род
пат

колник повеќе

Види и: коловоз (м.)
мн. колници
Вид збор: Именка, машки род

коловозник повеќе

Види и: коловоз (м.)
мн. коловозници
Вид збор: Именка, машки род
коловоз

макадам повеќе

(едн.) макадамот
Вид збор: Именка, машки род
Така направен пат.
Албански: makadam, rrugë
Употреба: Архитектура и градба

пат повеќе

мн. патишта
Вид збор: Именка, машки род
По земја - за одење и патување.
Албански: udhë

џаде повеќе

џадето
Вид збор: Именка, среден род
пат, друм
Турски: cadde
Употреба: Разговорно