rightist - онтологија

десен повеќе

десни
Вид збор: Придавка
Што е политички конзервативен.

десничар повеќе

мн. десничари
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на десницата, тој што ги застапува конзервативните сфаќања, конзервативец.
Албански: djathtist
Употреба: Политика , Преносно значење