rice - онтологија

арпа повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Нелупен ориз.
Турски: arpa Албански: arpë, oris i papastruar
Употреба: Ботаника , Гастрономија

оривче повеќе

Види и: ориз (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
ориз
Албански: oriz i vogël
Употреба: Деминутив , Хипокористика
Зрно ориз.
Албански: kokërr orizi

ориз повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Bид житно растение со плод во вид на бели долгнавести зрнца што се користат во исхраната.
Латински: Oryza sativa Албански: oriz
Употреба: Ботаника
Зрната на тоа растение.
Албански: oriz
Употреба: Гастрономија

орисче повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
ориз