revenge - онтологија

одмазди повеќе

одмаздат
Вид збор: Глагол, свршен
Казни злосторник во име на жртвата.
Албански: hakmerrem
(се одмазди) Со одмазда се задоволи за извршена неправда, насилство и сл.
Албански: hakmerrem

отплати повеќе

отплатат
Вид збор: Глагол, свршен
Одмазди.
Албански: hakmarrje
(се отплати) Се одмазди.
Албански: çpagoj

поткусури повеќе

поткусурат
Вид збор: Глагол, свршен
Врати нанесена неправда.

расплати повеќе

(се) расплатат
Вид збор: Глагол, свршен
се отплати, се одмазди, се пресмета
Албански: shpaguaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сурово се расплатиле со востаниците.

расчисти повеќе

Види и: чисти (несв.)
расчистат
Вид збор: Глагол, свршен
се одмазди
Албански: merr hak
Употреба: Преносно значење
Плати долгови.
Албански: shpaguaj
Употреба: Економија

реваншира повеќе

(се) реваншираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
се одмазди, се одмаздува, се отплати, се отплатува
Француски: revancher Албански: revanshohet
Примери:
Набрзо му се реванширавме на непријателот.