respiration - онтологија

дишење повеќе

Види и: дише (несв.)
(едн.) дишењето
Вид збор: Именка, среден род
(глаг. им.) Основна функција на организмот со која се снабдува со кислород.
Употреба: Медицина

респирација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
дишење
Употреба: Медицина
Примери:
Отежната респирација.