resistance - онтологија

отпор повеќе

мн. отпори
Вид збор: Именка, машки род
Спротивставување на некого или на нешто.
Албански: rezistencë
Спротивставување на телото на силите кои дејствуваат врз него.
Албански: rezistencë
Употреба: Физика

резистенција повеќе

(едн.) резистенцијата
Вид збор: Именка, женски род
отпор, противење, спротивставување
Примери:
Пасивна резистенција.

сопротива повеќе

Вид збор: Именка, женски род
противставување, отпор