rescue - онтологија

дочува повеќе

Види и: чува (несв.)
дочуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Остане жив, се спаси.
Албански: shpëtoj
Употреба: Преносно значење

исплива повеќе

Види и: плива (несв.)
испливаат
Вид збор: Глагол, свршен
Излезе, се извлече од некој проблем, се спаси.
Албански: shpëtoj, doli nga uji
Употреба: Преносно значење

куртули повеќе

куртулат
Вид збор: Глагол, свршен
Спаси, најде спас.
Турски: kurtulmak Албански: shpëtoj, kurtalis
Употреба: Разговорно

спаси повеќе

спасат
Вид збор: Глагол, свршен
Извлече од тешка или опасна ситуација.
Албански: shpëtoj