rescue - онтологија

дочува повеќе

Види и: чува (несв.)
дочуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Остане жив, се спаси.
Албански: shpëtoj
Употреба: Преносно значење

избавиште повеќе

мн. избавишта
Вид збор: Именка, среден род
спас, избавување

исплива повеќе

Види и: плива (несв.)
испливаат
Вид збор: Глагол, свршен
Излезе, се извлече од некој проблем, се спаси.
Албански: shpëtoj, doli nga uji
Употреба: Преносно значење

куртул повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Спас, избавување, ослободување.
Турски: kurtuluş
Употреба: Разговорно

куртули повеќе

куртулат
Вид збор: Глагол, свршен
Спаси, најде спас.
Турски: kurtulmak Албански: shpëtoj, kurtalis
Употреба: Разговорно

куртулувачка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
куртул
Турски: kurtuluş
Употреба: Разговорно

спас повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Спасување од незавидна состојба.
Албански: shpëtim
Примери:
Лекот беше спас за мене.

спасение повеќе

спасението
Вид збор: Именка, среден род
спас
Примери:
Трпение, спасение!

спаси повеќе

спасат
Вид збор: Глагол, свршен
Извлече од тешка или опасна ситуација.
Албански: shpëtoj

спасителен повеќе

спасителни
Вид збор: Придавка
Кој дава спас, кој служи за спас.
Примери:
Спасително средство.

спасување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
од спасува (се)
Албански: shpëtim
Примери:
екипа за спасување

спасувачка повеќе

Види и: спас (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
спас