requisition - онтологија

окупација повеќе

(едн.) окупацијата
Вид збор: Именка, женски род
Земање во сопственост нешто што претходно немало сопственик.
Албански: rekuizim
Употреба: Правда

реквизиција повеќе

мн. реквизиции
Вид збор: Именка, женски род
Присилно оттуѓување со наплата или привремено одземање на имот на приватни лица или општествени организации од државни или воени власти.
Албански: rekuizim
Употреба: Административен термин , Економија
Примери:
Реквизиција на житото.