request - онтологија

бара повеќе

бараат
Вид збор: Глагол, несвршен
Сака, посакува нешто од некого; му сака нешто на некого.
Албански: kërkon

забара повеќе

забараат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да бара.

побара повеќе

побараат
Вид збор: Глагол, свршен
Постави барање.
Албански: kërkesë