republic - онтологија

република повеќе

мн. републики
Вид збор: Именка, женски род
Форма на државно управување при која населението ја избира врховната власт за определено време; самата држава со таква форма на управување.
Албански: republikë
Употреба: Политика
Примери:
демократска република