refrigerator - онтологија

ладилник повеќе

мн. ладилници
Вид збор: Именка, машки род
Апарат за домаќинство што служи за чување храна на определени ниски температури.
Албански: frigorifer
Употреба: Технологија

фрижидер повеќе

мн. фрижидери
Вид збор: Именка, машки род
Механички ладилник.
Албански: frigorifer
Употреба: Гастрономија