reflexion - онтологија

рефлексија повеќе

мн. рефлексии
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Одбивање на светлина од рамна површина, одразување.
Албански: reflektim, refleksion
Употреба: Физика
Размислување, анализирање на своите преживелици, расудување.
Албански: reflektim, pasqyrim
Употреба: Преносно значење

рефлектирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
рефлектира