reflection - онтологија

огледало повеќе

мн. огледала
Вид збор: Именка, среден род
слика, одраз
Албански: pasqyrë, reflektim
Употреба: Преносно значење

одблесок повеќе

мн. одблесоци
Вид збор: Именка, машки род
Одбиена светлина, отсјај.
Албански: reflektim

одраз повеќе

мн. одрази
Вид збор: Именка, машки род
Одразена слика на нешто во некоја мазна површина (огледало, стакло, вода).
Албански: reflektim, pasqyrim
Употреба: Физика
одблесок, отсјај
Албански: reflektim

отсјај повеќе

мн. отсјаи
Вид збор: Именка, машки род
Одбивање на светлината.