reason - онтологија

разбере повеќе

разберат
Вид збор: Глагол, свршен
(се разбере) се разуми
Албански: mendoj, gjykoj
Употреба: Разговорно

резонира повеќе

резонираат
Вид збор: Глагол, несвршен
размислува, расудува, заклучува
Албански: rezonoj
Примери:
Што му можеш, тој така резонира.