rearguard - онтологија

заштитница повеќе

Види и: заштитник (м.)
мн. заштитници
Вид збор: Именка, женски род
Дел од единица што при марш ја штити одзади главнината од напад.
Албански: mbraparojë
Употреба: Воен термин