ready - онтологија

азар повеќе

Вид збор: Придавка
спремен, готов
Турски: hazır
Употреба: Архаизам , Неменлив збор

готов повеќе

готови
Вид збор: Придавка
Што е подготвен, решен, согласен да направи нешто.
Албански: i gatshëm

мобилен повеќе

мобилни
Вид збор: Придавка
За војска - што е во состојба на готовност.
Употреба: Воен термин

подготвен повеќе

подготвени
Вид збор: Придавка
Што е целосно направен, завршен, приготвен.
Албански: i përgatitur

расположен повеќе

Види и: расположи (св.)
расположени
Вид збор: Придавка
(се) чувствува, спремен
Примери:
Не сум расположен.