rash - онтологија

всипе повеќе

(се) всипат
Вид збор: Глагол, свршен
Се осипе со бронки.
Употреба: Медицина

излета повеќе

излетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Каже нешто без да размисли, неконтролирано.
Албански: i pamatur, i nxitur
Употреба: Преносно значење