ram - онтологија

брав повеќе

мн. брави
Вид збор: Именка, машки род
овен
Албански: dash
Употреба: Зоологија

коч повеќе

мн. кочови
Вид збор: Именка, машки род
нескопен овен
Турски: koç

овен повеќе

мн. овни
Вид збор: Именка, машки род
Вид домашно животно, мажјак на овца.
Албански: dash
Употреба: Зоологија
Направа за рушење ѕидови, врати и сл.
Албански: dash, mjet për rrënim muresh
Употреба: Историја , Преносно значење