radius - онтологија

полупречник повеќе

мн. полупречници
Вид збор: Именка, машки род
Во геометријата, половина од пречник.
Употреба: Математика

радиус повеќе

мн. радиуси
Вид збор: Именка, машки род
Права линија што соединува некоја точка на окружност со центарот.
Албански: radius, rreze
Употреба: Математика

реон повеќе

мн. реони
Вид збор: Именка, машки род
Пространство во чии предели станува некое дејство; подрачје на дејност.
Албански: radius