radiation - онтологија

радијација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Лачење електромагнетна енергија од некое тело и самата енергија, енергија што материјалните честички или електромагнетни бранови насочено ја пренесуваат низ просторот; зрачи, зрачење.
Албански: rrezatim
Употреба: Физика
Распростирање во вид на зраци на нешто од центарот кон окружноста.
Албански: rrezatim
Употреба: Физика