race - онтологија

крв повеќе

мн. крвови
Вид збор: Именка, женски род
потомство, пород, потекло
Албански: gjak
Употреба: Преносно значење

племе повеќе

мн. племиња
Вид збор: Именка, среден род
Група луѓе обединети со општи црти.
Албански: racë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Погано племе.

претркува повеќе

Види и: трка (несв.)
(се) претркуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се натпреварува во трчање.

раса повеќе

мн. раси
Вид збор: Именка, женски род
Дел од општеството обединет по потеклото и некои наследни особини: строеж на телото, боја. на кожата и сл.
Албански: racë
Примери:
бела раса, жолта раса, црвена раса

расо повеќе

Види и: раса (ж.)
Вид збор: Именка, среден род
раса
Употреба: Црковен термин

трка повеќе

Види и: трка (ж.)
(се) тркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Учествува во трка.
Се обидува да надмине некого во брзина.

трка повеќе

мн. трки
Вид збор: Именка, женски род
натпревар
Албански: garë
Употреба: Спорт
Примери:
Коњски трки.

шиша повеќе

шишаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Вози брзо.
Употреба: Разговорно