put to sleep - онтологија

опие повеќе

опијат
Вид збор: Глагол, свршен
Успие со наркоза.
Албански: vë në gjum
Употреба: Медицина

приспие повеќе

приспијат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да заспие некој, успие некого.
Албански: vë në gjumë

усни повеќе

уснат
Вид збор: Глагол, свршен
заспие
Употреба: Народна поезија