purple cornflower - онтологија

модрика повеќе

мн. модрики
Вид збор: Именка, женски род
Плевел што расте по житата со виолетово-модра боја на цветот, чест мотив на народните везови.
Латински: Centaurea cygnus Албански: lloj baroje me ngjyrë violete
Употреба: Ботаника