purgative - онтологија

пургатив повеќе

(едн.) пургативот
Вид збор: Именка, машки род
Средство за прочистување на цревата.
Употреба: Медицина

пургативен повеќе

пургативни
Вид збор: Придавка
Што се користи како пургатив.
Употреба: Медицина