puncture - онтологија

пунктира повеќе

пунктираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Вади соржина од една точка од телото дијагностички или како терапија; врши пункција.
Албански: punktoj
Употреба: Медицина

пункција повеќе

мн. пункции
Вид збор: Именка, женски род
Извлекување материјал од орган или телесна шуплина со игла за утврдување на патолошки промени или испуштање на собрана течност.
Употреба: Медицина