pulse - онтологија

било повеќе

мн. била
Вид збор: Именка, среден род
пулс, дамар
Албански: puls
Употреба: Медицина

пулс повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Видливо и опипливо движење на крвните садови, предизвикани од уфрлањето на крв во почетниот дел од аортата при секое отчукување на срцето.
Албански: puls
Употреба: Медицина
Темпо, ритам на нечие движение.
Албански: puls
Употреба: Преносно значење

ритам повеќе

мн. ритми
Вид збор: Именка, машки род
Брзина на текот на нешто.
Албански: ritëm, puls
Примери:
Ритамот на јазикот.