pulsate - онтологија

пулсира повеќе

пулсираат
Вид збор: Глагол, несвршен
За срце - бие, тупка.
Албански: pulson
Употреба: Медицина
Тече, се одвива со периодични промени во ритамот на случувањата.
Албански: pulson
Употреба: Преносно значење