pull out - онтологија

доизвлече повеќе

Види и: извлече (св.)
доизвлечат
Вид збор: Глагол, свршен
Извлече сосема, до крај.

извлече повеќе

извлечат
Вид збор: Глагол, свршен
Со влечење извади, изнесе од некаде.
Албански: nxjerrë
(се извлече) Излезе од негде влечејќи се.
Албански: tërheq

оддене повеќе

одденат
Вид збор: Глагол, свршен
Извлече нешто што било вденато во нешто.
Албански: nxjerr

подизвади повеќе

Види и: извади (св.)
подизвадат
Вид збор: Глагол, свршен
Извади малку.