protection - онтологија

бедем повеќе

мн. бедеми
Вид збор: Именка, машки род
Заштита, одбрана од нешто.
Албански: mbrojtje
Употреба: Преносно значење

закрила повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Грижа за некого.

заштита повеќе

(едн.) заштитата
Вид збор: Именка, женски род
Засолнување од опасност, тешкотија, од непријатност.
Албански: mbrojtje
Земање во одбрана.
Албански: mbron
Употреба: Воен термин
Правна норма за одбрана.
Албански: normë mbrojtjes
Употреба: Правда
Средство, предмет за одбрана.
Албански: mbrojtje

заштитништво повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Давање заштита, заштитување.
Албански: mbrojtje

крило повеќе

мн. крилја
Вид збор: Именка, среден род
заштита
Албански: përkrahje, krah
Употреба: Преносно значење

одбрана повеќе

(едн.) одбраната
Вид збор: Именка, женски род
Заштита, закрила, бранење на некого или на нешто.
Албански: përkrahje

пазува повеќе

мн. пазуви
Вид збор: Именка, женски род
крило, закрила, заштита
Албански: mbrojtje
Употреба: Преносно значење

штит повеќе

мн. штитови
Вид збор: Именка, машки род
заштита
Албански: mburojë
Употреба: Преносно значење