progressive - онтологија

јакобинец повеќе

мн. јакобинци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има напредни, револуционерни идеи.
Албански: jakobin, progresiv
Употреба: Политика , Преносно значење

напреден повеќе

напредни
Вид збор: Придавка
Што се стреми кон новото, кон прогресивното.

прогресивен повеќе

прогресивниот
Вид збор: Придавка
Што е напреден, што води, што се стреми кон прогрес, усовршување.
Што постепено се развива, се зголемува.
Употреба: Медицина