progeny - онтологија

потомок повеќе

мн. потомци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што припаѓа по потекло, по раѓање кон своите родители, кон некој род.
Албански: pasardhës

рожба повеќе

мн. рожби
Вид збор: Именка, женски род
Дете, чедо во однос на родителот.
Албански: fëmij
Употреба: Хипокористика

семе повеќе

семиња
Вид збор: Именка, среден род
потомство, поколение, род
Албански: farë, brez
Употреба: Преносно значење