prison - онтологија

затвор повеќе

мн. затвори
Вид збор: Именка, машки род
Место, зграда каде што се затвораат осудени лица заради издржување казна.
Албански: burg
Употреба: Правда
(само едн.) Казна со која се одзема слободата за определено време.
Албански: burgim
Употреба: Правда

кафез повеќе

мн. кафези
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што ограничува, што запира некого или нешто.
Албански: kafaz, burg

робија повеќе

мн. робии
Вид збор: Именка, женски род
Лишување од слобода.
Албански: burgos
Употреба: Правда
Примери:
Го осудија на робија.

робијашница повеќе

робијашницата
Вид збор: Именка, женски род
Казнен завод.
Употреба: Правда
Примери:
Во сремската робијашница.

темница повеќе

(едн.) темницата
Вид збор: Именка, женски род
зандана, затвор
Албански: errësirë, brug
Употреба: Правда
Примери:
Цариградската темница.

темничен повеќе

Види и: темница (ж.)
темнична
Вид збор: Придавка
Што се однесува на темница.