presidency - онтологија

президиум повеќе

мн. президиуми
Вид збор: Именка, машки род
Претседателство на конгрес, собрание.
Албански: kryesi, prezidium
Употреба: Административен термин
Раководен колегијален орган во функцијата шеф на држава.
Албански: kryesi, prezidium
Употреба: Историја

претседателство повеќе

мн. претседателства
Вид збор: Именка, среден род
Мандат, обврски и должности на претседател.
Албански: presidencë