preserve - онтологија

зимница повеќе

мн. зимници
Вид збор: Именка, женски род
Храна приготвена за зима.
Албански: ushqim për dimër
Употреба: Гастрономија

зимовиште повеќе

мн. зимовишта
Вид збор: Именка, среден род
зимница
Албански: furnizim dimri

конзерва повеќе

мн. конзерви
Вид збор: Именка, женски род
Храна ставена во соодветен херметички затворен сад за долга трајност.
Албански: konservë
Употреба: Гастрономија , Преносно значење

конзервира повеќе

конзервираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Заштити, заштитува од раcипување.
Албански: konservoj
Употреба: Гастрономија

одржи повеќе

одржат
Вид збор: Глагол, свршен
(се одржи) Се зачува, се сочува во иста состојба.
Албански: ruaj

препарира повеќе

препарираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Заштити, заштитува со посебна биохемиска постапка, тело на животно или на растение во природен изглед.
Албански: preparoj

слатко повеќе

мн. слатка
Вид збор: Именка, среден род
Густо сварено овошје со многу шеќер.
Албански: reçel
Употреба: Гастрономија