pregnancy - онтологија

бременост повеќе

(едн.) бременоста
Вид збор: Именка, женски род
Состојба кога жената носи плод, од зачнувањето до породувањето.
Употреба: Медицина

положение повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Состојба на бременост.

трудност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
бременост
Албански: shtatzëni
Употреба: Медицина