poultry - онтологија

живина повеќе

мн. живини
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Домашни птици, пердувести животни.
Албански: shpend

живинарски повеќе

Види и: живинарство (ср.)
живинарска
Вид збор: Придавка
Што е во врска со живинарство.
Употреба: Земјоделство

живинка повеќе

мн. живинки
Вид збор: Именка, женски род
живина