pocket - онтологија

лапа повеќе

лапаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Добива нешто на едноставен начин, без многу напор.

пазамарка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
пазуварка
Употреба: Дијалектен збор

пазуварка повеќе

мн. пазуварки
Вид збор: Именка, женски род
Џеб до пазувата.

џеб повеќе

мн. џебови
Вид збор: Именка, машки род
дел од облека
Турски: cep Албански: xhep

џебен повеќе

џебни
Вид збор: Придавка
За в џеб, со димензии за в џеб.

џепче повеќе

мн. џепчиња
Вид збор: Именка, среден род
џеб
Употреба: Деминутив