plug - онтологија

затка повеќе

мн. затки
Вид збор: Именка, женски род
Предмет со кој нешто се затина (шише, цевка).

кљусе повеќе

мн. кљусиња
Вид збор: Именка, среден род
истоштен коњ
Српски: кљусе
Употреба: Дијалектен збор

мрцина повеќе

мн. мрцини
Вид збор: Именка, женски род
Слабо, истоштено животно.
Албански: kafshë e dobët
Употреба: Разговорно

чеп повеќе

мн. чепови
Вид збор: Именка, машки род
Дрвена затка на бочва или каца.

штекер повеќе

мн. штекери
Вид збор: Именка, машки род
„Машки“ конектор за електрична енергија.
Германски: Stecker Албански: prizë
Употреба: Технологија