plot - онтологија

атар повеќе

мн. атари
Вид збор: Именка, машки род
ограден простор
Албански: gardh
Употреба: Архитектура и градба , Преносно значење

интригира повеќе

интригираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави интриги, сплетки, збрки.
Албански: intrigon

плете повеќе

плетат
Вид збор: Глагол, несвршен
Плете мрежи, интриги, замки.
Албански: thur
Употреба: Преносно значење

сметка повеќе

сметкаат
Вид збор: Глагол, свршен
сплетка, замрси
Албански: ngatërresë
Примери:
Ги сметка конците.

сплеткари повеќе

сплеткарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави сплетка.
Примери:
Ништо не работи, само сплеткари.

шмеќарија повеќе

мн. шмеќарии
Вид збор: Именка, женски род
Добро смислена измама, лукавство, махинација.

шмеќарство повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Добро смислена измама, лукавство, махинација.