plebeian - онтологија

плебеец повеќе

мн. плебејци
Вид збор: Именка, машки род
Во античкиот Рим за разлика од патрициите, припадник на ниже сословие, лично слободен, но политичка отпрвин бесправен.
Албански: plebe, njeri i pagdhendur
Употреба: Историја
Во средниот век и подоцна - припадник на градската сиромаштија.
Албански: plebe
Употреба: Економија , Историја

плебејка повеќе

Види и: плебеец (м.)
мн. плебејки
Вид збор: Именка, женски род
жена плебеец, жена плебеј

плебејство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Особина на тој што е плебеец; плебејско потекло.
Албански: prejarrdhe plebeje