player - онтологија

играч повеќе

мн. играчи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што игра, што учествува во некаква игра (детска, спортска, хазардна).
Албански: lojtar
Употреба: Спорт
Спортист, член на екипа во спортски натпревар.
Албански: lojtar
Употреба: Спорт

свиркар повеќе

Види и: свирач (м.)
мн. свиркари
Вид збор: Именка, машки род
свирач

свирџија повеќе

Види и: свирач (м.)
мн. свирџии
Вид збор: Именка, машки род
свирач

соиграч повеќе

мн. соиграчи
Вид збор: Именка, машки род
Партнер, учесник во игра.
Примери:
Не беше разбран од своите соиграчи.

стратег повеќе

мн. стратези
Вид збор: Именка, машки род
Во политиката или во некоја игра - оној што ја владее добро стратегијата.
Албански: strateg
Употреба: Преносно значење